Jak nałożyc wosk na lakier samochodu ?

3 października 2024

Woskowanie lakieru samochodu to jedno z najstarszych metod zabezpieczenia nadwozia. Powoli staje się coraz mniej popularne, ze względu na coraz nowoczesne i skuteczniejsze powłoki ochronne czy folie bezbarwne, które są zdecydowanie mocniejsze i skuteczniejsze od tradycyjnych wosków. W takim razie warto nałożyć wosk na lakier samochodu? A jak tak, to jak to zrobić?

CZY WARTO WOSKOWAĆ LAKIER ?

Jeżeli posiadamy tańszy samochód, lub chcemy po prostu niskim koszem wydobyć z lakieru połysk i głębie, która utrzyma się do kilku tygodni to warto zdecydować się na tą formę zabezpieczenia. Dobry wosk można kupić już za około 200 zł. Aplikacja wosku to proces, który nie wymaga profesjonalnych narzędzi i warunków. Zapewni delikatną ochronę lakieru i ułatwi pielęgnację.

JAK PRZYGOTOWAĆ LAKIER DO WOSKOWANIA ?

Najważniejsze to należyte przygotowanie lakieru pod aplikację wosku.  Musimy zadbać o sterylność lakieru, tak aby nie narobić szkód w trakcie zabezpieczania.

Przygotowanie rozpoczynamy od mycia detailingowego. Pamiętajmy o tym, że im lepiej przygotujemy lakier, to tym dłuższa będzie trwałość wosku. W tym miejscu chciałbym obalić mit o woskach o trwałości powyżej 12 miesięcy. Jak najbardziej wosk tyle wytrzyma, jak samochód nie będzie opuszczał garażu  ;) Producenci piszą przeróżne bajki, aby tylko zachęcić do kupna ich produktu, to rzecz jasna. Ale wykażmy się tutaj dystansem do etykiet. Miejmy na uwadze, że woski są wrażliwe na chemię o pH zasadowym, która występuje np. na myjniach publicznych. Dlatego posiadając samochód zabezpieczony woskiem, warto stosować szampony o neutralnym pH. Realna trwałość to max 6 miesięcy. Zakładając, że samochód jest na codziennie używany. Ale wrócimy do przygotowania lakieru…

 

Mycie detailingowe składa się z deironizacji lakieru i dekontaminacji. Po tym etapie polecam zastosowanie preparatu typu WSR, który pomoże pozbyć się osadów mineralnych zalegających na lakierze. Następnie warto przejąć do glinkowania. Pamiętajmy, że w trakcie pracy glinką należy stosować dobry lubrykant, tak aby zapewnić dobry poślizg i zniwelować powstawanie rys. Po myciu porządnie osuszamy samochód i przechodzimy do odtłuszczenia, aby zapewnić idealnie sterylne podłoże pod wosk.

APLIKACJA WOSKU 

Wosk można nakładać maszynowo, jak i ręcznie. Maszynowa aplikacja jest zdecydowanie szybsza, ale nie każdy wosk nadaje się pod tą metodę i mogą powstać np hologramy. Reczne natomiast wymaga więcej dokładności, ale jak ją zachowany to wszystko przebiegnie bez problemu  :)  Wosk nakładamy specjalnym aplikatorem – gąbką. Nanosimy na niego niewielką ilość materiału i wykonujemy delikatne ruchy po elemencie, który chcemy zabezpieczyć. W zależności od produktu – albo docieramy od razu, albo czekamy chwilę ( czytamy zalecenia producenta )  Wosk docieramy mikrofibrą najlepiej o gramaturze powyżej 320.  Dotarcie robimy delikatnie także okrężnymi ruchami. Co element nakładamy od nowa materiał na aplikator, dbając o to aby nie przesadzać z ilością. Zalecam co cztery elementy zmieniać mikrofibrę. Ułatwi nam to docieranie produktu.

To koniec – teraz pozostaje cieszyć oko błyszczącym lakierem ! :)

Interesuje Ciebie więcej porad dotyczących pielęgnacji samochodu ? Obserwuj naszego Bloga :)